Отдавна ми се искаше да направя един амп с QQE 03/12, тъй като имах 6 бройки чисто нови на TESLA, с черни аноди. Схемата не е нищо ново, от нета е, с драйвер ECC85.
Запретнах ръкави и за 2 дни стъпалата запяха.
Реализацията на кутията обаче, отне много повече време.
И така, ампа е двойно моно в обща кутия. Всеки канал е със собствено захранване и потенциометър за усилването. Общ е само индикатора с EM81.
Входните лампи са по една за всеки канал, като е прдвидена възможност за размяна на местата им след време,след като се "поизносят". Просто лявата отива в дясно и обратното.
Крайните лампи работят в паралел на двата си тетрода, вързани са в триоден режим.
Анодното напрежение се подава със закъснение около 1 минута след отоплителното. Реализирано е с реле за време, комутацията е с двойно реле, за всеки канал по отделна секция.
Изправянето е диодно, филтрирано с 220uF-дросел-330uF/400 V.
Отоплителното напрежение е променлижо, с един замасен край. Няма абсолютно никакъв брум.
Кутията е от масив орех, байцната и лакирана . Голямата "играчка" тук падна с направата на кутиите за трансформаторите, но в крайна сметка си заслужаваше усилията.
Този път реших да използвам по-качествени изходни конектори и замених практичните и удобни "щипки" с такива на "врътки" , които имат и отвори за банан-щекери.
Входните чинчове са изолиран тип и нямат връзка с носещата плоча.
Отдолу монтирах капак с изрязан правоъгълен отвор , покрит с мрежичка, за "проветрение".
Като цяло останах много приятно изненадан от звученето на тази комбинация от лампи. Поекспериментирах с различни прехвърлящи кондензатори и най ми допадна как свири с руските К42У-2. Укротяват малко яркия характер на драйверите ECC85.
Постарах се и с монтажа вътре. За пръв път правя такъв тип опроводяване, и определено ми харесва как се получава.
Ампа е напълно завършен и очаква новияи си собственик. А до тогава ще му се порадвам аз, пускам си го всеки ден и му се кефя максимално.
Няма коментари:
Публикуване на коментар